Przełącznik Nav

Piec do sauny

piec do saunyPiec do saunyPiec do sauny

Jaki piec do sauny?

Wielu zadaje mi to pytanie od kilkunastu lat, aby podzielić się z Wami moim doświadczeniem przedstawiam kilka punktów, które warto wziąć pod uwagę:

1. Wielkość sauny
2. Typ sauny
3. Typ pieca
4. Sterowanie
5. Wentylacja

Wielkość sauny:
Jest to podstawa do obliczenia potrzebnej mocy urządzenia grzewczego.

Zasada jest dość prosta, ile m3 tyle kW, oczywiście pamiętajmy o przeszkleniach, które zwiększają zapotrzebowanie na kW +- 1m2 ściany szklanej (hartowanej - 8mm) = dodatkowy kW.
Tak więc, dla sauny 2x2x2m z drzwiami szklanymi odpowiedni będzie piec 9kW.
Należy pamiętać, że każde urządzenie cechuje się innym

Typ sauny:
Musimy zastanowić się, jaka sauna sprawia nam przyjemność?
Typowa sucha - temp. do 110 st. wilgotność max. 30%.

Np.

https://saunyonline.pl/harvia-vega-bc90.html


Sauna bio (combi) - piec z dodatkowym pojemnikiem na wodę, którą podgrzewa w czasie seansu - temp. 65st. wilgotność max. 55%. W trybie suchym - 110st.. Wymagany dodatkowy sterownik zewn.

Np.

https://saunyonline.pl/piec-do-sauny-combi-sawo-scandia-9kw-scac-90ns.html


Oczywiście piec do sauny suchej, możemy "skręcić" do niższej temperatury i włożyć nawilżacz, aby uzyskać podobny efekt do bio. max. 40% wilgtoności.
Możemy stworzyć również saunę wielofunkcyjną, w której możemy używać naprzemiennie funkcji suchej, bio lub promienników Infra.


Typ pieca:
Mamy do wyboru piece do saun wolnostojące lub wiszące. Wszystko zależy od umiejscowienia urządzenia w saunie, jakim miejscem dysponujemy, czy ma spełniać funkcję designerską, czy po prostu spełniać swoje zadanie.
Piece wiszące oszczędzają miejsce i czas nagrzewania.
Piece stojące, szczególnie te z dużą ilością kamieni nagrzewają pomieszczenie wolniej, ale ciepło jest delikatniejsze i możemy zwiększyć ilość wody wylewanej na kamienie.

Poza urządzeniami elektrycznymi możemy skorzystać z gamy pieców opalanych drewnem, które tworzą niepowtarzalny klimat każdej sauny. Należy jedynie pamiętać o opale, bezpiecznym użytkowaniu i obsłudze takiego pieca.

Sterowanie:
Piec do sauny może posiadać własne sterowanie, które posiada wbudowaną sondę temperatury. Wtedy element sterujący zarządza temperaturą pieca.
W tego typu piecach, temp. max otoczenia to 90-95st., oczywiście zależy to od wielu składowych, jak umiejscowienie pieca, wentylacja pomieszczenia i samego rozkładu pomieszczenia.
Możemy również skorzystać z sterownika zewnętrznego, jest kilka pozycji tych urządzeń. Od bezprzewodowego zarządzania - blebox saunabox, po rozbudowane sterowniki FFES, czy Harvia lub EOS.

Wentylacja:
W saunie niezbędna jest wymiana powietrza, można wykonać ją poprzez instalację dopływu powietrza pod piecem oraz kratki wylotowej (pod ławami lub pod sufitem), możemy podciąć drzwi sauny, jeśli graniczą z piecem.
Możemy zastosować wentylację mechaniczną dedykowaną dla sauny lub skorzystać z tej umieszczonej obok pomieszczenia saunowego.

Jak widzicie na wybór odpowiedniego urządzenia składa się naprawdę wiele elementów, które trzeba rozważyć, aby cieszyć się właściwym dla nas ciepłem sauny.
Nie ma tu jednego, uniwersalnego rozwiązania dla każdej sauny.
Dlatego w razie wątpliwości, zawsze chętnie służymy radą i naszym doświadczeniem, aby Wasz wybór był najwłaściwszy.

Z gorącymi pozdrowieniami
Zespół saunyonline.pl

Zapisz się do naszego newslettera