Przełącznik Nav

ABC Saunowania

DEKALOG SAUNIARZA

 1. Przed wejściem nie pij alkoholu, nie objadaj się, ale i nie wchodź głodny.
 2. Ściągnij biżuterię, zmyj makijaż - to nie rewia mody.
  Weź prysznic i dokładnie wytrzyj ciało ręcznikiem, skóra jest wtedy czysta i sucha, dzięki czemu poci się o wiele szybciej.
  Sauna to miejsce dla golasa, ewentualnie okrytego ręcznikiem (jeśli nie jesteśmy sami).
 3. Pamiętaj, że sauna to rytuał ciszy. Jeżeli bardzo pragniesz rozmowy - idź z kolegą do pubu. To nie tylko kwestia kultury osobistej, ale i zdrowia. Zasadniczo ciepłe powietrze powinno dostawać się do organizmu przez nos, nie usta.
 4. Poziom ławy ma znaczenie. Na początek wybieramy najniższą - tu panuje też najniższa temperatura. Wraz z oswajaniem się z warunkami panującymi w saunie, przenosimy się na wyższe poziomy.
 5. Jeśli jesteś sam lub z osobą zaprzyjaźnioną, która wyraża na to zgodę, możesz nie tylko wylewać wodę na kamienie (by podnieść wilgotność powietrza), ale i dodać do niej wybrane olejki aromatyczne. W zależności od potrzeb: inhalują, odprężają, poprawiają samopoczucie. Pamiętaj, że sauna to pomieszczenie wspólne, jeżeli są inni użytkownicy. Zakazane jest jakiekolwiek ingerowanie w warunki zastane.
  Do wody, którą będziemy polewać kamienie można dodać swoje ulubione olejki aromatyczne. Wydobyte z nich substancje zapachowe doskonale inhalują, poprawiają nasze samopoczucie, odprężają, lub też mogą działać pobudzająco.
 6. Seans powinien trwać od 8 - 15min. Wszystko zależy od indywidualnych prefernecji. Jeżeli czujesz, że chcesz wyjść, już dawno powinineś być na zewnątrz - to nie Olimpiada. W czasie pobytu w saunie możesz poczuć się gorzej. Wówczas spokojnie, powoli wstań i wyjdź z kabiny. Odpocznij na leżaku kilka minut - na pewno wszystko wróci do normy. Jeśli nie, poproś kogoś z personelu o pomoc.
 7. Po seansie w saunie wyjdź na świeże powietrze (jeżeli to możliwe), następnie zastosuj prysznic początkowo ciepły, następnie redukuj do zimnej wody, dopiero wtedy możesz wskoczyć do basenu z zimną wodą. Szok powodowany wtargnięciem bezpośrednio po saunie do lodowatej wody, jest mocno niewskazany, podobnie jak schładzanie się z tzw. wiadra, które uderza bezpośrednio w najczulszy punkt naszego ciała - głowę.
 8. Odpocznij przynajmniej 10 do 30 minut. Najlepiej w pozycji leżącej z nogami poniżej serca.
 9. Pamiętaj o uzupełnieniu płynów. Minimum dwie do czterech szklanek WODY.
 10. Serię powtórz trzy razy.
Sauna Man

Według nowych badań - sauna pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, kiedy korzystamy z niej przynajmniej trzy razy w tygodniu!! Informacje na ten temat można znaleźć pod tym linkiem: htttps://saunyonline.plsauna_to_zdrowie

Zapisz się do naszego newslettera